Aktualności
  • GESUCHT !!!

    Ich suche der Ausblick, Bilder oder Fotografie mit evangelische Friedhof in Mrocza und Innere der evangelische Kirche.
    Kann ich auch Scan in gute Auflösung annehmen. E-mail: kolekcjoner.pocztowek@mrocza.pl
    Im Voraus danke ich für eventuelle Hilfe.
  • POSZUKIWANE !!!

     

    Poszukuję widoków lub fotografii dawnego cmentarza ewangelickiego w Mroczy, a także wnętrza rozebranego kościoła ewangelickiego.

    Mogą być skany w dobrej rozdzielczości przesłane na adres mail: kolekcjoner.pocztowek@mrocza.pl

    Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Ostatnio dodane
Wizyt:
Dzisiaj: 3
Wszystkich: 182420
Dzisiaj:
Dzisiaj jest:
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchdzą:
Jarosław, Marek, Wasyl
Do końca roku: 251 dni.

Moja pasja

Kilkanaście lat temu, po przeczytaniu publikacji wydanych z okazji 600-lecia Mroczy oraz późniejszych, zainteresowałem się historią Naszego Miasta a później także Gminy. Wiele dni spędziłem w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy na czytaniu różnych dokumentów źródłowych. Odwiedziłem także wielu najstarszych mieszkańców Gminy Mrocza w poszukiwaniu informacji i świadectw historii. Zainteresowała mnie głównie stara fotografia i pocztówki ukazujące Mroczę dawnych lat. Moim celem stało się zebranie jak największej liczby pocztówek przedstawiających dawną Mroczę i nieistniejące już widoki oraz przygotowanie pocztu przedstawicieli władz Mroczy od 1920 r.
 
To drugie zadanie prawie się już udało. Po roku poszukiwań udało mi skompletować zdecydowaną większość fotografii osób sprawujących władzę, a ich podobizny zostały już wywieszone w UMiG w Mroczy. Odnalezienie jednak wszystkich przekazów historycznych, a zwłaszcza fotografii niesie ze sobą wiele trudności. - Oprócz upływających lat wpływ na to miał także fakt, że wiele z tych osób albo nie pochodziło stąd, albo los sprawił, że musiały one opuścić rodzinne strony.
 
Do zamknięcia pocztu, brakuje mi jeszcze wizerunku 7 osób, a są to:
  1. Konstanty Chęciński - w latach 1922-24 - Burmistrz Miasta Mrocza (pochodził z Leszna)
  2. Bruno Nowara - w latach 1939-45 - Burmistrz Miasta Mrocza (niemiecki lekarz z Mroczy)
  3. Edmund Splitt - w latach 1945-46 - Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Mroczy
  4. Władysław Strzelecki - w latach 1951-54 - Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Mroczy a w latach 1958-59 - Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Witosławiu
  5. Władysław Jaworski - w latach 1949-51 - Wójt Gminy Mrocza
  6. Alojzy Dyla - w latach 1959-60 - Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Witosławiu
  7. Edmund Berndt - w latach 1963-65 - Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Witosławiu
W tym miejscu chciałbym podziękować osobom, dzięki którym udało mi się w lutym 2021 r. (po wielu latach poszukiwań) pozyskać fotografie Władysława Błażejewskiego - Burmistrza Miasta Mrocza w latach 1926-29 oraz  Wincentego Raka - Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Mroczy w latach 1954-56.
 
Udało mi się także już zebrać sporą liczbę oryginalnych pocztówek i fotografii ukazujących widoki przedwojennej Mroczy, z których kilka także zaprezentowałem na mojej stronie. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to jednak dopiero namiastka tego, co chciałbym uratować dla następnych pokoleń.
 
Jeżeli zainteresowały Cię moje zbiory, i chciałabyś / chciałbyś je obejrzeć, wystarczy że klikniesz zakładkę Galeria.
 
ZAPRASZAM
 
A jeśli ktoś z Was doszedł do wniosku, że mógłby i chciałby mi pomóc w zrealizowaniu mojego marzenia, niech przejdzie do zakładki Kontakt.